Fachowcy Firmy Meyer Sp. z o. o. 

Fach w ręku na wagę złota

30-04-2015

Palący brak wyspecjalizowanej siły roboczej coraz częściej odczuwają niemieccy pracodawcy. Lekiem na niedobór specjalistów może okazać się umiejętnie skoordynowany napływ fachowców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Polski. Coraz częściej sektor MŚP zwraca się o pomoc w poszukiwaniu pracowników do wyspecjalizowanych agencji, które znajdują pracownika z kwalifikacjami szytymi na miarę.

Rynek pracy w Niemczech - przedsiębiorcy skarżą się na trudności w rekrutacji specjalistów

Rzeczpospolita Polska jest obecnie krajem o trzeciej co do wielkości liczbie osób migrujących do Niemiec. Kto nadal uważa, że polscy pracownicy są tani i chętnie podejmują się prostych prac za granicą, ten przespał globalizację i otwarcie Niemiec na świat. Stereotyp taniej sprzątaczki i niedrogiego robotnika budowlanego z Polski jest już dawno nieaktualny. Wykwalifikowani specjaliści z krajów sąsiednich są potrzebni jak nigdy dotąd. Firmy zmusza do tego rozwój niemieckiego rynku pracy. Spójrzmy wstecz na rok 2000, kiedy to nad rynkami unosiła się tzw. bańka internetowa, a Niemcy pilnie potrzebowały specjalistów w dziedzinie informatyki. Wtedy to uruchomiono instrumenty polityczne, aby wyrównać braki w kadrze specjalistycznej. Szeroko dyskutowana „Inicjatywa Zielonej Karty“ była ideą, która w niebiurokratyczny sposób miała sprowadzić do kraju zagranicznych ekspertów, jednak nie przyniosła spodziewanych efektów. Pomysł zwabienia polskich informatyków do Niemiec spalił tym samym na panewce. Właściwy projekt ustawy ułatwiającej imigrację pojawił się cztery lata później. Po przystąpieniu Polski do UE w roku 2004 i związanej z tym swobody podejmowania pracy, w roku 2011 dla polskich pracowników otworzyła się możliwość podjęcia pracy zawodowej w Niemczech.

Deficyty na niemieckim rynku pracy

Od kilku lat firmy w Niemczech odczuwają brak wykwalifikowanych pracowników. Zjawisko to niesie z sobą trwałe negatywne konsekwencje. Głównym powodem są zmiany demograficzne, które mają już teraz i również w przyszłości będą miały znaczący wpływ na sytuację na rynku pracy w Niemczech. Były przewodniczący zrzeszenia pracodawców, Dieter Hundt, uważa, że deficyt kadr specjalistycznych w Niemczech pociąga za sobą konieczność dodatkowego napływu specjalistów z zagranicy. „Nawet daleko idące wykorzystanie krajowego potencjału siły roboczej nie wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na specjalistów“, powiedział Hundt Niemieckiej Agencji Prasowej dpa w Berlinie1.

Dziś nie tylko w zawodach związanych ze sprzedażą, ale przede wszystkim w medycynie, przemyśle produkcji maszyn i obróbki metalu oraz w branży elektrycznej występuje skrajny deficyt wykwalifikowanej kadry pracowniczej, który w przyszłości będzie nadal wzrastał. Statystyka prowadzona przez niemiecką Federalną Agencję Pracy pokazuje okresy wakatów w zawodach dotkniętych deficytem kadr. Szczególnie w medycynie ludzkiej występują okresy poszukiwania personelu nawet do sześciu miesięcy.

Deficyt specjalistów czy problem z ich pozyskaniem?

„Nie mamy deficytu specjalistów, lecz problem z ich pozyskaniem“, mówi Helmut Meyer, właściciel i rzecznik zarządu firmy GeAT AG, największej agencji personalnej w Turyngii. „Kto dziś próbuje zdobyć pracowników tak jak jeszcze 5 lat temu - a dotyczy to przede wszystkim firm średniej wielkości - ponosi porażkę lub nie jest w stanie pokryć kosztów. W konsekwencji drastycznie cierpi na tym konkurencyjność firm.“ Taką alokacją zasobów ludzkich zajmuje się obecnie wiele firm świadczących usługi personalne w Niemczech. Zakładanie agencji pracy w Polce oraz współpraca z już istniejącymi tam agencjami jak również aktywna rekrutacja pracowników za granicą ma na celu pozyskanie polskich specjalistów na niemiecki rynek pracy. To duża pomoc przede wszystkim dla firm średniej wielkości, dla których zdobycie kompetentnych specjalistów stanowi coraz większy problem. Firmy, które dostrzegły tę tendencję i mierzą się ze strategicznym aspektem przyszłego pozyskiwania kadr, już dziś z przekonaniem korzystają z usług właśnie takich wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego.

Sytuacja win-win dla pracodawców i pracowników

Oczywiście działa to również w drugą stronę - do takich agencji zwracają się polscy specjaliści poszukujący pracy za granicą. Oprócz prowadzenia rekrutacji i pośrednictwa agencje pracy koncentrują się przy tym na przemyślanym zarządzaniu integracyjnym oraz opieką nad angażowanymi pracownikami. Wizyty w urzędach, formalności meldunkowe, organizowanie zakwaterowania w pobliżu miejsca pracy czy też opieka na miejscu prowadzona przez dwujęzycznych pracowników - to wszystko toczy się w tle, równolegle z procesem rekrutacji. „Nasi kandydaci z Polski cieszą się z pracy w Niemczech i są dumni z sukcesów w nowej lub tymczasowej ojczyźnie“, mówi Florian Meyer, członek zarządu Fachowcy Firmy Meyer Sp. z o. o., polskiej firmy doradztwa personalnego specjalizującej się w transgranicznym pośrednictwie pracy. „Z kolei firmy w Niemczech są zadowolone ze wsparcia z Polski“. Jest to serwis, o który firmy średniej wielkości nie są w stanie zadbać same. Dzięki niemu firmy oraz ich pracownicy mogą się skoncentrować na swoich głównych zadaniach. Sytuacja win-win dla wszystkich uczestników procesu.

Uznawanie polskich kwalifikacji

Dyplomowana polska pielęgniarka, która w Niemczech pracuje jako opiekunka osób starszych to w żadnym stopniu nie jest dobre rozwiązanie. "Ze strony polityków musi paść otwarta i uczciwa wypowiedź, że jesteśmy skazani na sterowaną i dobrze dobraną imigrację, jeżeli chcemy utrzymać poziom zamożności." Niemcy już od dawna są krajem napływowym, mówi przewodniczący zrzeszenia pracodawców Ingo Krammer.2 Świadomość tego spowodowała, że 1 kwietnia 2014 roku weszła w życie ustawa o uznawaniu kwalifikacji, która ułatwia zagranicznym pracownikom procedurę kontroli ich dyplomu pod kątem równości z niemieckim zawodem referencyjnym. Pomimo tego ułatwienia proces uznawania kwalifikacji zawodowych, szczególnie tych zdobytych przed przystąpieniem Polski do UE, jest skomplikowany. Biorąc pod uwagę dzisiejsze już niemal zgodne z oczekiwaniami rozwiązania just-in-time, na które zdane są firmy na rynku, ustawa o uznawaniu kwalifikacji nie zapewnia optymalnych warunków pozwalających na szybkie i swobodne zatrudnianie polskich specjalistów.

Temat przyszłości

Wykres instytutu BiBB pokazuje, że do roku 2030 niemieckie społeczeństwo rozwinie się w kierunku zawodów związanych ze świadczeniem usług. Oprócz przyciągnięcia wykwalifikowanych specjalistów celem na przyszłość jest pozyskanie młodych ludzi z zagranicy do nauki zawodu w Niemczech. Trzeba przedstawić im szanse i perspektywy dualnego kształcenia zawodowego, które w krajach ojczystych wielu z nich nie jest dostępne. Ogromne znaczenie ma tutaj kwestia uświadomienia rodziców. „Szczególnie w tym temacie zauważamy, że wielu rodziców ma anachroniczny obraz zawodów związanych z rzemiosłem, pochodzący jeszcze z ich kraju ojczystego“, wyjaśnia dr Stefan Zimmer, dyrektor generalny Izby Rzemieślniczej Rheinhessen. "Zawody rzemieślnicze są często postrzegane jako zajęcie doraźne, a do tego głośne, brudne i źle opłacane."3 Rzemiosło to tylko jeden z wielu obszarów, które w dłuższej perspektywie nie przetrwają bez napływu specjalistów z zagranicy.

1Źródło: http://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/arbeitgeber-praesident-fachkraeftemangel-eine-der-groessten-wachstumsbremsen/6706382.html)

2(Źródło: http://www.ad-hoc-news.de/arbeitgeber-mehr-zuwanderung-studie-fachkraeftemangel--/de/News/37331652)

3(Źródło: http://www.handwerksblatt.de/handwerk/fachkraeftemangel-handwerkskammer-rheinhessen-wirbt-bei-migranten-fuer-lehre-im-handwerk-20988.html)

Meyer Fachowcy

współpracujemy z

Nasz uznany w grupie przedsiębiorstw partner zajmujący się doskonaleniem kadr oraz promowaniem ochrony zdrowia.

Jesteśmy członkiem Polskiego Forum HR.Kontakt

Fachowcy Firmy Meyer Sp. z o. o.
ul. Piłsudskiego 74/45
50-020 Wroclaw

biuro: +48 717562710
faks: +48 717562711
Napisz wiadomość
Formularz kontaktowy

Aktualności

Meyer Fachowcy Facebook" alt="Fachowcy Firmy Meyer Sp. Z o. o.  Meyer Fachowcy Google Plus  Meyer Fachowcy Xing

Przedsiębiorstwo

Meyer Gruppe Personal